Jak przygotować dziecko na wycieczkę

Dla dziecka pierwsza wielodniowa wycieczka to czas kiedy po raz pierwszy może być pośród rówieśników zarówno w dzień i w nocy. Czas nowych przygód i wyzwań. Co zrobić, żeby przygotować pociechę tak, by mogła sprostać wszystkim wyzwaniom? Oto kilka ważnych porad.

 1. Czy latem czy zimą, o ile malec nie wybiera się na plażę, najlepsze są zakryte buty. Sprawdzą gdy spadnie deszcz oraz gdy czeka go wielogodzinne chodzenie lub różne zajęcia sportowe.
 2. Na letnią porę, nawet jeśli zapowiadane są ciepłe i bezchmurne dni, nie wolno zapomnieć o przeciwdeszczowej kurtce, którą najlepiej jest zapakować maluchowi do plecaka. Gdyby w drodze spadł deszcz, będzie jak znalazł.
 3. Szkrab w podróży musi mieć dokumenty, pieniądzechusteczki higieniczne, plasterki, czapkę z daszkiem i rozsądną ilość jedzenia: zrób dwie kanapki, daj owoc lub batonika, ponadto pamiętaj o wodzie niegazowanej lub soku.
 4. Gdy pakujesz dziecko na kilka dni, najlepiej zrób to wspólnie z pociechą, będziesz mieć wtedy pewność, że będzie w nich chodzić. Pamiętaj żeby zapakować kilka par spodni, podkoszulki, swetry, bluzy, bieliznę, buty na zmianę, kurtkę, dresy. Wybierz ubrania na ciepłe dni oraz na chłodniejsze, ale pamiętaj, żeby nie pakować ich zbyt dużej ilości – dziecko i tak nie skorzysta, a będzie musiało ten bagaż nieść co najmniej z autokaru do pokoju i z powrotem.
 5. Pamiętaj również o kosmetykach: mydełka lub płynu do kąpieli, szamponu, szczoteczki i pasty do zębów, szczotki, ręcznika, kremu do twarzy i kremu z filtrem. Jednak zamiast pakować duże opakowania, lepiej wybierz ich wersje turystyczne dostępne w drogeriach miniaturki zmniejszą ciężar bagażu.
 6. Jeśli nasze dziecko ma chorobę lokomocyjną pamiętajmy o podaniu tabletki co najmniej 30 min. przed podróżą. Ponadto należy zapewnić dziecku odpowiednią do ilości przewidzianych wyjazdów autokarem ilości tabletek, które należy przekazać wychowawcy grupy bądź pilotowi. Najlepiej jest również przypomnieć dziecku, by zawsze przed takim wyjazdem zgłosiło się do wychowawcy w celu przyjęcia lekarstwa.
 7. Jeśli dziecko przyjmuje lekarstwa, a lekarz nie widzi przeciwwskazań do uczestnictwa w wyciecze, należy przekazać je wychowawcy z szczegółową pisemną instrukcją podawania oraz swoją pisemną zgodą na podawanie ich przez wychowawcę.

Gdy jedziemy nad wodę:

 1. Strój kąpielowy,
 2. Dwa duże ręczniki,
 3. Krem z filtrem,
 4. Kilka zabawek do zabaw w piasku lub nadmuchiwane zabawki do kąpieli.

Plecak na wycieczki górskie:

 1. Płaszczyk, kurtka lub peleryna przeciwdeszczowa,
 2. Obuwie, najlepiej za kostkę z odpowiednim bieżnikiem (najlepiej wcześniej rozchodzone),
 3. Czapka z daszkiem lub chusteczka na głowę,

Leave a Comment